סדנאות, תוכן ועוד
מה זו תרומת ביצית?

מה זו תרומת ביצית?

מה זו תרומת ביצית?

תרומת ביצית היא תהליך שבו אישה פורייה, המכונה התורמת, מספקת אחת או יותר מהביציות שלה לשימוש בהליכי טכנולוגיית רבייה מסייעת (ART) כגון הפריה חוץ גופית (IVF) .  ביציות שנתרמו מופרות בזרע במעבדה, והעוברים המתקבלים מושתלים ברחם. תרומת ביצית נחשבת מתקיימת כאשר השחלות של הרחם הקיים אינן מסוגלות לייצר ביציות בנות קיימא בגלל גיל, מצבים רפואיים או גורמים אחרים.

המשמעות של תרומת ביציות

תרומת ביצית ממלאת תפקיד מכריע בטיפולי פוריות מודרניים, ומציעה פתרון בר-קיימא לאלו שאינן יכולות להרות באמצעות הביציות שלהן. לפי האגודה האמריקאית לרפואת רבייה (ASRM), תרומת ביצית מהווה כ-12% מכלל מחזורי הפריה חוץ גופית בארצות הברית, מה שמדגיש את חשיבותה בסיוע ליחידים ולזוגות להגשים את חלומותיהם להורות. התהליך היה טרנספורמטיבי במיוחד עבור נשים עם אי ספיקת שחלות מוקדמת, הפרעות גנטיות, או כאלה שעברו טיפולים כמו כימותרפיה המשפיעים על הפוריות.

תהליך תרומת הביציות

תהליך תרומת הביציות כולל ארבעה שלבים המתואמים בקפידה, המבטיחים את התוצאה הטובה ביותר הן לתורם והן למקבל.

1. סינון ובחירה

תורמות ביצית פוטנציאליות עוברות בדיקה קפדנית כדי לוודא שהן בריאות ומתאימות לתרומה. בדיקות אלו כוללות הערכות רפואיות, פסיכולוגיות וגנטיות. בדיקות אלו עוזרות לצמצם סיכונים ומגבירות את הסיכוי להיכנס להריון מוצלח.

2 סנכרון וגירוי

לאחר בחירת תורם מתאים, מחזורי הווסת של התורם והמקבל מסונכרנים באמצעות תרופות הורמונליות. לאחר מכן, התורמת עוברת גירוי שחלתי, בו ניתנים הורמונים כדי לעורר ייצור של ביציות מרובות. שלב זה נמצא במעקב צמוד באמצעות בדיקות דם ואולטרסאונד כדי לעקוב אחר התפתחות הזקיקים.

3 הוצאת הביציות

כאשר הזקיקים בשלים, הביציות מוחזרות באמצעות הליך כירורגי קטן הנקרא שאיבת אולטרסאונד טרנסווגינלית. הליך זה מבוצע בדרך כלל תחת הרגעה ואורך כ-20-30 דקות. הביציות שהוחזרו מופרות לאחר מכן עם זרע במעבדה.

4 העברת עוברים

העוברים המתקבלים עוברים תרבית ומפוקחים במשך מספר ימים ולאחר מכן עוברים לרחם. העוברים הכי טובים נבחרים להעברה לרחם של מקבלת התרומה, בעוד שניתן להקפיא את כל העוברים שנותרו לשימוש עתידי.

בעל אחוזי הצלחה גבוהים

לתהליך של תרומת ביצית נמצאו אחוזי הצלחה גבוהים, במיוחד כאשר התורמת היא צעירה ובריאה. נתונים מהמרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) מצביעים על כך ששיעורי ההצלחה של הפריה חוץ גופית עם ביציות תורמות גבוהים משמעותית מאלה עם ביציות אוטולוגיות (עצמיות), במיוחד עבור מקבלי מבוגרים. נתונים אלו מחזקים את ההבנה, כי תרומת ביצית היא בעלת אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד.

למידע נוסף על תרומת ביצית – https://manor-baby.co.il/