סדנאות, תוכן ועוד
נדל״ן באירופה

נדל״ן באירופה

הרבה דובר על נדל"ן בגרמניה או נדל"ן בקפריסין, אך כשזה מגיע למחקרים על נדל"ן באירופה, אף אחד כמעט לא מדבר על בלגיה. כמו ברוב השווקים בעולם מגפת הקורונה פגעה קשות במרבית הענפים במדינה וגם בתחום הנדל"ן. עם זאת לא כל ענפי הנדל"ן נפגעו באותה מידה כאשר הנדל"ן המסחרי והתיירותי ספגו את הפגיעות הקשות יותר, אך שוק המשרדים בבלגיה נפגעה בצורה פחותה ובתחום הלוגיסטיקה ראינו מקומות עם עלייה במחירים ובמחירי השכירות בשל ההתכווצות בהיצע. גם בבלגיה הדירות למגורים מראות את העמידות הרבה ביותר למשבר ונראה כי ספגו את הפגיעה הקלה ביותר.

שתי מגמות נדל"ניות שמוקדם לומר עדיין האם התחזקו בבלגיה בצורה משמעותית הן המעבר מדירות קטנות לדירות בעלות חדר נוסף שיכול לשמש כמשרד ביתי ומעבר ממרכזי הערים אל בתים בפרברים עם גינה ואפשרות לצאת למרחב הפתוח. מה שכן בטוח הוא שכלכלת בלגיה התכווצה בקרוב ל7% בשנת 2020 וצפויה להתאושש חזרה רק לקראת סוף 2022. ההנחה היא כי החסכונות של התושבים משנים קודמות, כמו גם תמיכה ממשלתית וריביות נמוכות יביאו להמשך הצריכה ולמשיכת המשק ממצבו הנוכחי. המשבר, כמו בישראל, פגע בענפים בצורה לא שווה כאשר ענפי תיירות החוץ והפנים כמו גם הבידור וההסעדה ספגו את המכות הקשות ואילו ענפי הקמעונאות והתקשורת דווקא הצליחו יפה מאוד במשבר.

המצב הכלכלי יביא לצמצום ההשקעות בנדל"ן בשנת 2021 למרות שבשנת 2020 כאמור שוק הנדל"ן הבלגי הציכ ביצועים יפים ביחס לשווקים אחרים באירופה. הביקוש למשרדים, נדל"ן לוגיסטי ודירות נותר קשיח בעוד שההיצע לא גדל משמעותית. עם זאת חשוב מאוד לבחון היטב כל נכס לגופו ולהבין האם מדובר בנכס עמיד וחזק או בנכס בעייתי שנפגע קשות במשבר. קרנות נדל"ן גדולות עם הון משמעותי זוכות לריביות נמוכות מאוד והשקיעו בצורה משמעותית במשרדים בבריסל (מעל 50% מסך ההשקעות שלהן), אחוזים נמוכים יותר הושקעו במשרדים באזורים אחרים, מתקנים לוגיסטיים ואזורי מסחר. פרט לשוק הדיור הפרטי גם השקעה בבתי אבות היוותה חלק משמעותי מתיקי הנכסים ב2019 ו2020 למרות שתחום זה נפגע קשות בשל הירידה בביקוש בעקבות החללים שהפילה הקורונה.