סדנאות, תוכן ועוד
פחדים וחרדות

פחדים וחרדות

מצבי חרדה מוכרים כמעט לכולנו, במהלך חיינו נתקלנו בוודאי במצבים ששיתקו אותנו והגענו למצב חרדה. ישנם אנשים חרדים מטבעם, דואגים יתר על המידה וכל מצב מעט לא ברור מכניס אותם לתסריטי אימה, אבל כולנו עמדנו מול מצב שהתחושות סגרו עלינו והמח הפסיק לשתף פעולה עמנו כפי שאנו רגילים. המצב הזה של חרדה, שונה מאד מסתם פחד ואפילו פחד משתק, יש הבדל גדול בין פחד ואפילו פחד נוראי, כזה שגורם לך לברוח כל עוד נפשך בך, כזה שמציל את חייך. ישנם פחדים שממש משתקים אותך ואין לך יכולת לזוז אתה פשוט תקוע באדמה ללא יכולת לזוז, כל הפחדים האלו בדרך כלל ייעלמו בהעלם הגורם המפחיד ותישאר עם הרגשת הפחד שתלך ותעלם ככל שהזמן יעבור עד שייעלם לחלוטין.

"יש פחד שגורם לך לברוח כל עוד נפשך בך"

חרדה זהו מצב אחר, גם אם הוא חד פעמי החרדה מורגשת אחרת מכל פחד ולו המפחיד ביותר. החרדה אוחזת בצורה שונה מהפחד, היא לא רק משתקת וחוסמת אותך מהעולם החיצון היא מלווה בדרך כלל בתחושות אישיות קשות על עצמך, היכולות שלך, הביטחון העצמי ובכלל כל מהותך. ויוצא שהאדם הסובל מחרדות נמצא תמיד בסוג של חרדה, מההתקף עצמו או שמא יבוא התקף, אנו מבינים שזהו מצב קשה שמצריך טיפול יסודי ובעיקר תמיכה רגשית, נפשית מהקרובים. נושא כאוב לא פחות שמתלווה לסבל הנורא של התקפי חרדה, אלו הן תגובות הסביבה למצב.

 קשה להאמין אבל הרבה פעמים האדם הסובל מחרדה נמצא לחלוטין סגור רק עם עצמו והסביבה כלל לא מודעת למצבו, לעיתים אף גרוע מכך הסביבה מתכחשת למצב, כמו סוג של הכול יעבור תוך כמה ימים לא צריך להתייחס לזה. הרבה פעמים אנו עוצמים עניים ולא רוצים לראות שמצב כזה קיים לבן משפחה או חבר קרוב, נוח לנו להתעלם מכל מיני סיבות. ישנם אנשים שאין להם כלים מתאימים להתמודד עם כזה מצב, הרמה הרגשית לא מאפשרת, האגו הפרטי שלנו לא מאפשר לנו להזדהות עם האדם הסובל. נורא לחשוב כך אבל לעיתים קרובות זה המצב. לכולנו ההתמודדויות והקשיים הפרטיים שעימם אנו נלחמים ביום יום והרבה יותר קל להתחמק בהרבה תירוצים שאנו מספרים לעצמנו. הפגיעה הזו מהקרובים ביותר מותירה צלקות כואבות באדם הסובל מחרדה ולעיתים הוא לא יסלח וישכח אין התייחסו אליו בתקופה קשה זו של חייו.